Dolgunun Alternatifi Var mı?

Pek çok kişi tedavili olduğu halde bazı dolguların sıkıntı yaratabildiğine şahit olmuştur. Klasik dolgulara bağlı sıkıntıları özetlemek gerekirse;
 
 • Dolgulu dişte hala ağrı ve sızlamalar olabilir,
 • Dolgunun sarı veya siyah rengi dişin rengini grileştirmiş olabilir ve bu durum özellikle gülündüğünde ağız içinde hoş gözükmeyebilir,
 • Dolguda kırılma ve ufalmalar olabilir,
 • Dişlerin arasına yemek lifleri kaçabilir ve çıkarmakta zorluk çekilebilir.


 

Porselen İnley'in Avantajları


Estetik kavramı günümüz diş hekimliğinde oldukça önem kazanmıştır. Hastaların diş hekiminden beklentileri yalnızca fonksiyon değil, estetiğin de en iyi şekilde yerine getirilmesidir. Ağız ortamındaki çalışmalarda estetik, doğal görünüşe en iyi uyum sağlayacak malzemelerin seçimi ile sağlanabilir. Bu açıdan en ideal malzeme porselen türevleridir. Porselen inleylerin avantajları şöyle özetlenebilir;
 
 • Işık geçirgenliği dişler ile aynı olduğu için gözle ayırt edilemeyecek kadar doğal görünümlü ve estetiktirler.
 • Dişle aynı sertlikte olmaları, ısırma kuvvetlerinden kaynaklanan kırılmaları önler ve dişin eskisi kadar sağlıklı olmasını sağlar.
 • Porselen inleyin hazırlandığı "güçlendirilmiş preslenebilir seramikler" mevcut ağız içi restorasyon materyalleri arasında diş ve çevre dokulara en uyumlu malzemedir.
 • Laboratuarda hazırlanan porselen inley ile üstün estetiğin yanı sıra komşu dişlerle optimum düzeyde kontak sağlanmaktadır. Bu da bizlere ağızda yokmuş gibi bir hissin yanında diş aralarına yiyecek kaçmasını engelleyip besin birikimini ortadan kaldırır.
 • Sertliği dişin mine dokusuna çok yakın olduğu için diğer dişlerle uyumludur, kompozit dolgular gibi aşınmaz.
 • Sağlıklı diş dokusunun korunduğu bir tedavi yöntemidir.
 • Her tarafı cilalı olduğu için bakteri tutmaz, ağız ortamındaki ısı değişimlerinden, ağız sıvılarından, asitten ve tükürükten etkilenmez.
 • Normal dolgular ağız içindeki ısı, çiğneme kuvveti gibi etkenlerle eskir ve bir süre sonra değiştirilmesi gerekebilir. İnley ise laboratuar ortamında porselenden hazırlandığı için ağız içindeki yıpratıcı etkenlerden etkilenmez, aşınmaz, bozulmaz ve cilasını kaybetmez. Bu nedenle de uzun yıllar kullanılabilir.
 • Doğru malzemeden yapıldığında doku dostu ve anti alerjiktir.

Bunların sebeplerini ararken ve sıkıntılardan kurtulmaya çalışırken sürekli yeni dolgu yaptırmak sonuç vermeyebilir. Bu durumda önerimiz beyaz inley dolgulardır. Beyaz inley dolgular normal dolguya çok benzerler fakat laboratuarda daha dayanıklı malzemelerle üretilirler ve daha sonra dişin üzerine yapıştırırlırlar.

İnley dolgular aslında klasik bir dolguyu taşıyamayacak kadar hasar görmüş dişler için idealdir. Özellikle azı dişlerini kesip üzerlerine kaplama yapmak istemiyorsak kırık veya çürük bir dişin tamirinde beyaz inley dolgular oldukça başarılı sonuçlar verir.


 

Neden Tercih Edebiliriz?


İnleylerin dişin çiğneme yüzeyinin büyük bölümünü kaplayanlarına "onley" adı verilir. Özetle inley dolguya çok benzer ama dolgu değildir. Aslında kaplama ile dolgu arasında bir restorasyondur. Bir dişi tıraşlamak, küçültüp kaplamak istemiyorsak inley yapmayı tercih edebiliriz. Dişteki boşluk çok derinse, dolgu kırılacaksa inley tercih edilmesi daha uygun olacaktır. Hem kaplamadaki gibi dişi küçültmek gerekmez, hem de dolgudaki gibi kırılma riski olmaz. Gelişmiş ülkelerdeki yeni akım koruyucu diş hekimliği uygulamalarının arasında en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Maliyet açısından değerlendirildiğinde dolgudan daha maliyetli, kaplamadan daha ucuzdur diyebiliriz.